Higiena umysłu – medytacja Hemi-Sync® drogą do zdrowia i długowieczności 2

Medytacja, relaks, doskonalenie umysłu, to elementy higieny umysłu wpływające na Twój rozwój osobisty, które dzięki technice Hemi-Sync® są dziecinnie proste i stanowią jedną z podstawowych praktyk zdrowego stylu życia.

Medytacja, rozwój osobisty, medytacje

Czym jest Hemi-Sync®?

Hemi-Sync® (skrót od ang.: hemispheric synchronization synchronizacja półkulowa) jest przede wszystkim narzędziem; narzędziem o nieograniczonych niemal możliwościach, a przy tym zupełnie bezpiecznym w użyciu. Narzędzie to ma niejako za zadanie „naprawić” nasz mózg tak, by działał on z maksymalną wydajnością wykorzystując wszystkie drzemiące w nim potencjały.

Robert Monroe, The Monroe Institute, Gateway Experience

Twórcą tej techniki jest Robert A. Monroe – amerykański biznesmen, muzyk, pionier badań nad ludzką świadomością, autor bestsellerowej trylogii: „Podróże poza ciałem„, „Dalekie podróże” i „Najdalsza podróż„, założyciel The Monroe Institute (TMI).

W połowie lat pięćdziesiątych, Robert Monroe zaczął badać wpływ dźwięku na przyspieszenie procesów myślowych, a tym samym poprawy efektywności uczenia się oraz zapamiętywania. Po latach badań wysiłki skupionych wokół niego wolontariuszy, przedstawicieli różnych zawodów i grup społecznych, doprowadziły do odkrycia Częstotliwościowej Odpowiedzi Wywołanej mózgu (ang. FFR – Frequency Following Response), zjawiska polegającego na określonej reakcji ludzkiego mózgu na częstotliwość sygnału akustycznego. Objawia się ono w sposób widoczny na wykresach elektroencefalograficznych (EEG), a związane jest z elektryczną aktywnością mózgu. Mierzalnym efektem aktywności naszych mózgów jest generacja fal mózgowych. Określone ich przebiegi oznaczają pewne stany umysłu, takie jak: marzenia (Alfa), sen (Delta), medytacja (Theta), koncentracja (Beta). Sprawowanie kontroli nad nimi pozwala efektywnie wykorzystać drzemiące w człowieku potencjały.

Wykorzystanie tej cechy mózgu pozwala, za pomocą odpowiedniej kombinacji dźwięków, na wprowadzenie człowieka w stan relaksu, snu, czuwania itd., bez stosowania jakichkolwiek metod hipnotycznych, czy wpływających na podświadomość.

Dwoista natura mózgu

Ludzki mózg tworzą dwie półkule: lewa i prawa, charakteryzujące się odmiennymi cechami i formami działań.

synchronizacja półkul mózgowych, rozwój osobisty

Lewa półkula, nazywana także mózgiem werbalnym, na ogół dominuje w naszym codziennym życiu. To ona odpowiada za myśli sformalizowane, tj. za przetwarzanie sekwencyjne i liniowe, za komunikację werbalną: czytanie, pisanie, zdolności matematyczne, zapamiętywanie i rozpoznawanie nazw i pojęć; za myślenie logiczne, analityczne, racjonalne; za egzekwowanie i odwoływanie się do praw, zasad, prawd. Jej także zawdzięczamy to, że posługujemy się prawą ręką.

Prawa półkula, zwana mózgiem wizualnym, jest w tym układzie niemal całkowicie ignorowana! Używana jest czasami dla wspierania działań lewej półkuli lecz na tym jej rola w procesach myślowych kończy się. Poza tym panuje niepodzielnie lewa tłumiąc, i to dość skutecznie, myśli nie mieszczące się w zakresie jej pojmowania. A przecież to właśnie dzięki prawej półkuli potrafimy rozpoznać czyjąś twarz, zachowywać się spontanicznie, odbierać przekazy niewerbalne (intuicja), czytać i posługiwać się językiem ciała, śnić, marzyć, odnaleźć się w przestrzeni, tworzyć muzykę czy wreszcie kochać lub nienawidzić.

Wydawać by się mogło, że prawa półkula odgrywa znaczącą rolę w naszych działaniach, jednak większość jej dokonań zostaje przejęta i przetworzona przez dominującą lewą półkulę zanim ujrzy światło dzienne. Tak dzieje się często w przypadku muzyki czy jakiegoś pojęcia.

Na co dzień obie półkule „konkurują” ze sobą zamiast współpracować. W ten sposób potencjał, jakim moglibyśmy dysponować nie ma szans na wykorzystanie i cierpi na tym nasz rozwój osobisty. Jednak jest na to sposób. To synchronizacja półkul mózgowych.

Na czym polega synchronizacja półkul mózgowych?

Dudnienia różnicowe, Binaural beat,  Hemi-Sync

W technice Hemi-Sync® do synchronizacji półkul mózgowych wykorzystane są Dudnienia Różnicowe (ang. binaural beat). Powstają one, kiedy doprowadzimy sygnały dźwiękowe o rożnych częstotliwościach do każdego ucha oddzielnie. Wtedy obie półkule zostaną „zmuszone” do zgodnego działania, aby „usłyszeć” trzeci, nieistniejący w rzeczywistości sygnał będący różnicą pomiędzy dwoma, doprowadzanymi do każdego ucha osobno dźwiękami.

W ten sposób, gdy do jednego ucha podamy sygnał akustyczny o częstotliwości 1000 Hz, a do drugiego o częstotliwości 1025 Hz, zgodnie współpracujące półkule wytworzą sygnał o częstotliwości drgań równej 25 Hz, odbierany jako falujący dźwięk lub inaczej – efekt wibrato. Nie jest to rzeczywisty dźwięk, lecz sygnał elektryczny w mózgu, który może powstać jedynie podczas zgodnej pracy obu półkul. Taki sygnał ma bardzo wąskie pasmo częstotliwości i amplitudę przeważnie dwukrotnie większą od wartości przeciętnej fali mózgowej rejestrowanej przez encefalograf.

Jeśli uzyskany w ten sposób sygnał wywołuje pewien, określony stan świadomości (zjawisko FFR), to wywołuje go jednocześnie, w jednakowym stopniu w obu półkulach. A co ważniejsze: stan ten można dowolnie zmieniać, modyfikując częstotliwości sygnałów akustycznych. Można go sobie również przyswoić i w razie potrzeby odtwarzać z pamięci! Nasz mózg jest bowiem w stanie nauczyć się tego stanu przy pomocy właściwego i skutecznego narzędzia jakim jest Hemi-Sync®, po czym samodzielnie go odtwarzać.

Hemi-Sync w działaniu, rozwój osobisty, medytacja

Dzięki Hemi-Sync® stan medytacji, relaks, lepszy sen, równowagę i nie tylko, można uzyskać niemalże w mgnieniu oka. Codzienne praktyki medytacyjne i relaksacyjne oraz poprawa jakości snu to klucz do równowagi i harmonii. Prowadzą one do eliminacji stresu – jednego z najistotniejszych czynników wpływających na zdrowie i sprzyjających procesowi starzenia się.

Medytacja i rozwój osobisty z Hemi-Sync® w praktyce

Hemi-Sync® zostało stworzone w taki sposób, żeby każdy mógł skorzystać z dobrodziejstw synchronizacji półkul mózgowych. Dostępne jest ono w postaci płyt CD i DVD oraz specjalnych kursów, podczas których pod okiem wyszkolonych instruktorów opanowuje się m.in. podstawy medytacji oraz inne techniki rozwoju osobistego z użyciem tej technologii.

Doskonałą okazją do zapoznania się z tą technologią jest nagranie „The Way of Hemi-Sync®„, które można pobrać z Fan Page’a Warsztatów Hemi-Sync®.

Część materiałów dostępnych na płytach CD i DVD zawiera słowne instrukcje, w pozostałych, na przebiegi synchronizujące nałożona jest muzyka lub inne delikatne tło dźwiękowe. Hemi-Sync® nie zawiera żadnych ukrytych informacji wpływających na podświadomość, dzięki czemu cały czas sprawuje się pełną kontrolę nad sobą.

Jeśli spodobał Ci się temat zwiększenia produktywności swojego umysłu oraz rozwój osobisty za pomocą synchronizacji półkul mózgowych, które można łatwo osiągnąć dzięki technice Hemi-Sync®, kliknij poniższe klawisze i podziel się tym artykułem ze swoimi znajomymi.

Higiena umysłu – medytacja Hemi-Sync® drogą do zdrowia i długowieczności data modyfikacji: 24-08-2020 autor Paweł Byczuk

Leave a Reply

  

  

  

%d bloggers like this: